Katja Zilpauša
Dūla apmācībā, fonds Mammamammai.EU
Ja Tu šo lasi, tad visticamākais, ka divas svītriņas uz grūtniecības testa jau ir ieraudzītas, ar šo ziņu ir nedaudz aprasts un ir laiks saplānot nākamos soļus tuvāko mēnešu laikā, lai Tu būtu pilnībā gatava diviem lielajiem darbiem - dzemdību sprintam un pēcdzemdību maratonam.
Abi šie posmi sievietes dzīvē ir ļoti svarīgi un paliek atmiņā uz visu mūžu, bet deviņi mēneši, ko mums daba ir devusi, lai tiem sagatavotos palido samērā ātri! Zemāk sagatavots grūtniecības un pēcdzemdību posmu ceļvedis, lai Tev būtu vieglāk izplānot savas gaidības!
1.Pirmais trimestris
Piemērota grūtniecības novērošanas speciālista atrašana - Latvijā grūtniecības uzraudzību var veikt ginekologi un vecmātes. Grūtniecība viennozīmīgi ir tas laiks, kad Tev jājūtas pavisam droši un jāsaņem pilnīga informācija. Tu vari un drīksti tikties ar vairākiem potenciāliem sadarbības speciālistiem, pirms atrodi “īsto”.
Ja esi pirmā bērniņa gaidībās, tad jau pašā grūtniecības sākumā iesaku uzrunāt profesionālu dūlu - ar kuru Tu varētu pārrunāt, kas Tevi sagaida šajā laikā. Šis ir īstais posms, lai apdomātos - kā Tu vēlies pavadīt šo laiku? Kas ir tas, kas paralēli grūtniecībai ar Tevi notiks - vai ir kādi projekti, kas obligāti jāpabeidz vai tos tomēr var atcelt vai nodot citiem, kas ir tie mājasdarbi, kas ir paveicami pirms dzemdībām un pēcdzemdībām.
2. Otrais trimestris
Paliec aktīva! Dzemdības ir gana smags darbs arī fiziski, tāpēc ja Tevi nav piemeklējusi grūtniecības toksikoze vai tā jau ir beigusies un jūties kopumā labi, Tu droši vari atsākt fiziskās aktivitātes. Tu vari apmeklēt grūtnieču vingrošanu, grūtnieču jogu, peldēšanas nodarbības - pārrunā ar savu grūtniecību novērojošo speciālistu, kuras aktivitātes Tev ir drošas. No mūsu nodarbību klāsta varam piedāvāt grūtnieču jogas nodarbības trešdienās Rīgas centrā pie Agneses Guļānes.
Jāsāk apzināties, ka jūsu ģimenes modelis pamainīsies. Iespējams, ka šis ir brīdis, kad Tu būtu gatava papētīt kopā ar partneri to, kā pāra attiecības mainās pēc mazuļa ienākšanas ģimenē. Skaties Ainas Poišas lekciju “Pāra attiecības un seksualitāte pēc dzemdībām.”
Sāc meklēt vecmāti - Latvijā ir daudzas vecmātes un noteikti iesaku netaupīt laiku (un arī naudu), lai atrastu savu īsto sadarbības vecmāti vai ginekologu/dzemdību speciālistu. Dzemdībās ir absolūti fizioloģisks process, ko nodrošina un ietekmē hormoni un tos, savukārt būtiski ietekmē ārējā vide. M.Odēns jau pirms 20 gadiem ir aprakstījis to, ka sieviete vislabāk dzemdē intīmā telpā, ar iespējami maz cilvēkiem, drošībā un mierā un gluži otrādi - vide, kas raisa adrenalīnu, var bremzēt dzemdību darbību.
Sāc meklēt dūlu - darbu ar dūlu pie Tavām dzemdībām vajadzētu sākt ap 25 grūtniecības nedēļu. Pirms dzemdībām jums jātiekas vismaz 2 reizes, lai pārrunātu Tavu dzemdību vīziju (piemēram, vai Tu gribi dzemdēt stacionārā, kādas atbalstošas tehnikas dūla drīkst pielietot Tavās dzemdībās, kas tieši Tev var palīdzēt pārvarēt un pieņemt dzemdību sāpes, kādu pēcdzemdību atbalstu Tu vēlies saņemt) un izstrādātu dzemdību plānu (kas ne vienmēr piepildās 100%, bet noteikti kalpo kā ceļvedis Tev un Tavai atbalsta komandai), saskaņā ar kuru
Tev būs vieglāk pieņemt lēmumu par dzemdību vietu.
Kā dūlu tā arī vecmāšu kontaktus vari atrast mūsu speciālistu sadaļā. No sirds iesaku netaupīt naudu uz atbalsta personām, jo dzemdības ir viens no svarīgākajiem notikumiem Tavā dzīvē. To, kā Tu tās piedzīvosi palikst Tavā atmiņā uz visu mūžu un liela daļa no šī piedzīvojuma būs tieši cilvēki, kuriem ļausi būt līdzās šajā brīdī!
3. Trešais trimestris
Izvēlies dzemdību iestādi - kad esi apjautusi savas vēlmes par dzemdību procesu (piemēram, āda-āda kontaktu ar mazuli, izstumšanas pozām, zīdīšanas uzsākšanu, pieeju, kādu vēlies saņemt no dzemdību stacionāra, nabassaistes izpulsēšanas vadīšanu u.c.) ir laiks pieņemt lēmumu par dzemdību iestādi. Latvijā ir gana daudzi stacionāri, no kuriem izvēlēties. Fonds MammaMammai.EU 2024.gada pavasarī ir veicis aptauju par dzemdību pieredzi Latvijā. Ja vēlies uzzināt atsauksmes, droši raksti te.
Kāda ir Tava vīzija par dzemdību procesu? Āda-āda kontaktu ar mazuli, izstumšanas pozām, zīdīšanas uzsākšanu, pieeju, kādu vēlies saņemt no dzemdību stacionāra, nabassaistes izpulsēšanas vadīšanu u.c.?
Sāc meklēt pediatru - viens no obligātajiem darbiņiem vēl grūtniecības laikā ir atrast mazulim to novērojošo pediatru un vienoties ar to par sadarbību. Tas var būt gan valsts gan privātās iestādes speciālists, bet tā vārdam jābūt norādītam mātes pasē. Līdz ar to, ka pediatra atrašana var prasīt kādu laiku, uzsāc sadarbības pediatra atrašanu jau trešā trimestra sākumā. Nepieciešamības gadījumā Tu vari sazināties ar NVD, lai precizētu, kuras pediatru prakses ir Tavā dzīvesvietas rajonā un kurām ir pienākums Tevi un Tavu mazuli uzņemt.
Padomā vai un ko vēlies darīt ar placentu - to var simboliski ielit zemē iestādot kādu koku par godu mazā piedzimšanai, vai arī iespējams izgatavot placentas homeopātiskos preparātus.
Vismaz vienu reizi pirms dzemdībām tiecies ar izvēlēto vecmāti, lai pārrunātu Tevis sastādītu dzemdību plānu niansēs, cita starp ā ar vecmāti jums jāpārrunā tas, kā redzat dažāda veida medicīniskas manipulācijas - vai un kad tās tiek veiktas (epiziotomija, mākslīgā oksitocīna lietošana, epidurālā analgēzija u.c.). Jums būtu jāvienojas par noteikumiem šajā sadarbībā.
Sagatavojies zīdīšanai - lai arī pilnībā dabiska, zīdīšana ir apgūstama iemaņa. Diemžēl Latvijā daudzas māmiņas saskaras ar nepietiekošu atbalstu zīdīšanā un tikai nepilni 20% zīda ekskluzīvi līdz 6 mēnešu vecumam (kā to iesaka WHO). Lai Tu būtu pilnībā gatava mierpilnai zīdīšanas uzsākšanai, esam sagatavajošu lekciju ar Sandru Lasi (LZVKA vadītāju), ko vari skatīties sev ērtā laikā un vietā veselu mēnesi - lekcijā ir apkopotas 20+ būtiskākās tēmas par un ap zīdīšanu, tās cena vien 30 eiro!
Sagatavojies pēcdzemdību posmam - Tev jāpārdomā tādas lietas, kā Tava atbalsta komanda (piemēram, uzkopēja, ēdiena sagataves) un mājokļa pielāgošana dzīvei ar mazuli (miera iekārtošana, palīgierīču iegāde u.c.). Visu šo Tu vari pārrunāt un izplānot ar dūlu gatavojoties pēcdzemdībām.
Ceturtais trimestris
Atceries, ka pirmais laiks mājās ar mazuli ir dzīves posms, kad viss, kas Tev ir jādara ir jāiepazīst bērniņš un jāatgūstas no grūtniecības un dzemdību darba. Lai arī to nevar redzēt, Tavā dzemdē ir apmēram plaukstas lieluma brūce - vieta, kur agrāk bija piestiprinājusies placenta. Var paiet līdz pat diviem mēnešiem līdz tā sadzīst. Šajā laikā var noderēt atbalstoša saruna ar dūlu, kas pārzina dzemdību un pēcdzemdību fizioloģiju un psiholoģiju, kā arī var palīdzēt ar mazuļa handling un mājokļa iekārtošanu.
Viens no svarīgākajiem darbiņiem pēcdzemdībās ir zīdīt savu mazuli, un ir normāli ja jūti, ka ir nepieciešama palīdzība šīs prasmes apgūšana, droši vērsies pie zīdīšanas konsultanta vai dūlas (kontakti sadaļā Speciālisti). Viņi sniedz konsultāciju gan mājvizītes, gan arī online.
Agrīni pēc mazuļa piedzimšanas Tevi var piemeklēt pēcdzemdību skumjas. Ļauj tām būt un ļauj sev tās piedzīvot. Ja jūti, ka Tev nepieciešams emocionālais atbalsts, iespējams pieteikties uz PEP mammas konsultāciju (daudzās pašvaldībās šis konsultācijas tiek apmaksātas 3 līdz 10 reizes). Ja jūti, ka Tev ir aizdomas, ka pēcdzendību skumjas ir pārāk intensīvas vai Tev varētu būt nepieciešams profesionālāks psiholoģisks atbalsts, noteikti uzrunā psihologu vai psihoterapeitu. Apmēram 20% jauno vecāku piemeklē arī pēcdzemdību depresija, kas vairāk var izskatīties pēc trauksmes vai pat dusmām. Vairāk par šo tēmu lasi rakstā "Pēcdzemdību psihiskie traucējumi".
Viena no noderīgām nodarbēm sevis iepazīšanai pēc dzemdībām ir Evijas Ridūzes lekciju kurss pēcdzemdības, kurā tās tiek apskatītas tādas tēmas kā zīdošas mammas uzturs, seksualitāte pēc dzemdībām un pēcdzemdību fizioloģija.
Un svarīgākais ir atcerēties - lai izaudzinātu vienu mazuli ir nepieciešams vesels ciems. Mūsdienās šis var būt arī profesionāļu ciems, kas rūpīgi un iejūtīgi palīdzēs ar jebkuru Tev aktuālo jautājumu.
Commentaires