dr. Inese Bolmane, SIA “Cilmes šūnu banka” ārste-konsultante/pacientu koordinatore
Cilmes šūnu tehnoloģijas pamatā ir ideja, ka dzīva organisma bojātos audus var nomainīt pret šūnām, kas stimulē to atjaunošanos. Nabassaitē ir divu veidu ‒ asins un audu ‒ cilmes šūnas. Nabassaites asinīs esošās cilmes šūnas ir specifiskas un pēc bērna piedzimšanas organismā vairs nekad atkārtoti neveidosies, tāpēc svarīgi tās iegūt tieši mazuļa dzimšanas brīdī. Iegūtās cilmes šūnas iespējams transplantēt (pārstādīt). Daloties un attīstoties pārstādītajām šūnām, veidojas nobriedušas asins šūnas un imūnsistēmas šūnas. Tādējādi dažādu slimību gadījumā organismā tiek nodrošināta normāli funkcionējoša asinsrades sistēma un imūnsistēma.
Nabassaites audos ir mezenhimālās cilmes šūnas, kuras spēj radīt kaulaudu, skrimšļaudu un taukaudu, cīpslu, saišu, muskuļu, ādas šūnas un pat nervu šūnu līnijas. Minēto šūnu izmantošanai nav nepieciešams veikt saderības testu, tās ir izmantojamas gan transplantācijai pašam bērnam, no kura dzimšanas brīdī materiāls ir paņemts (allogēna transplantācija), gan bērna brāļiem, māsām un pat vecākiem (autologa transplantācija). Salīdzinājumā ar nabassaites asins vai kaula smadzeņu cilmes šūnām nabassaites audi satur vairāk vērtīgo cilmes šūnu. Svarīgi, ka bioloģisko materiālu no nabassaites var paņemt tikai vienu reizi, bet to var izmantot pat pēc vairākiem desmitiem uzglabāšanas gadu.
Zinot, cik patiesībā vērtīga ir nabassaite, katram to vajadzētu saglabāt kā savas ģimenes veselības garantiju ‒ mēs nevaram paredzēt nākotni, bet varam nodrošināt izejmateriālu nopietnu slimību ārstēšanai un citu ar veselību saistītu situāciju risināšanai. Īpaši iesaka par šo jautājumu padomāt, ja ģimenes slimību vēsturē jau ir dati par audzēju, īpaši asins vēžu attīstību, sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu u. c., taču arī dzīves laikā var notikt dažādi negaidīti pavērsieni, kad šāds materiāls var noderēt.
Nabassaites cilmes šūnas tiek izmantotas autisma, cerebrālās triekas, attīstības aiztures, redzes nerva atrofijas, talasēmijas, neiroblastomas, ceļu locītavu, olnīcu disfunkcijas, dzirdes zuduma, transplantāta atgrūšanas un daudzu citu nopietnu veselības stāvokļu ārstēšanai. Jāatceras, ka saglabātais materiāls nav universālas zāles visām slimībām ‒ tā saglabāšana dod noteiktas papildu iespējas, taču nedod 100 % garantiju par slimības izārstēšanu.
Nabassaites bioloģisko materiālu iegūst dzemdību laikā sertificēta ārstniecības persona ar speciālu ieguves komplektu, pēc tam to profesionāls kurjers nogādā uz cilmes šūnu bankas laboratoriju Polijā. Ieguves procedūra ir pilnīgi nekaitīga bērnam un mātei. Pēc bioloģiskā materiāla pārbaudes un sagatavošanas cilmes šūnas tiek uzglabātas ģimenes bankā, līdz rodas nepieciešamība tās izmantot. Uzglabāšanas laiks nav ierobežots, un materiāls
šajā laikā saglabā visas nepieciešamās ārstnieciskās īpašības.
Pirms izlemt par nabassaites cilmes šūnu uzglabāšanu, ikviens tiek aicināts rūpīgi izpētīt informāciju no drošiem avotiem (piemēram, www.nabassaite.lv vai https://parentsguidecordblood.org/en ), taču vislabāk ir saņemt ārstu profesionālu viedokli, jo klātienes sarunā vienmēr būs lielākas iespējas uzdot savu konkrēto jautājumu un saņemt atbildi uz to.
Comments