top of page

Pozas un kustības dzemdību laikā - dabīgas palīdzošās tehnikas dzemdībās

Updated: Jul 27

Inga Babure

Vecmāte, sertificēta dūla, zīdīšanas konsultante



Ir būtiski atcerēties, dzemdības ir darbības vārds, un diemžēl piar pieeju “gulēt un atvērties” aktīvajā dzemdību posmā mums nāksies aizmirst un drīzāk ir japiedomā, kā “es darbošos un vēršos”. Kad dzemdību sākuma lēnās, maigās un viļņveidīgas kontrakcijas ir pagulētas un to intensitāte ir izteiktāka un laika posms starp tām ir kļuvis mazāks, sievietei ir jāpieceļas vertikāli. Jāpieceļas, lai dotu mazulim dzimšanas vietu, lai palīdzēt viņam virzīties un, jā, lai pēc laika satiktos.



Dzemdībās nav miera brīžu, ir pauze starp kontrakcijām un tas ir brīdis, kad sieviete var padzerties, uzkost, apmeklēt tualeti. Paturam prātā, ka pirmās dzemdības var ilgt pat 24 stundas un sievietei spēks būs nepieciešams visu laiku, jo īpaši izstumšanas posmā. 

Tādēļ – atbalsta komandas uzdevums ir pat dažreiz piebremzēt mammas vēlmi ļoti aktīvi darboties, tikko sajutusi velkošo sāpju sajūtu. Spēku un enerģiju vēlams izbalansēt. Dzemdību laikā svarīgi ieklausīties ķermenī un ļauties instinktiem, intuitīvi izvēlēties pozīcijas. Aktīvo dzemdību fāzi varētu iedalīt atkārtojošos ciklos:

  • atpūta,

  • kustības.



 

Pozīciju maiņa ir noderīga gan sievietes pašsajūtai, gan bērniņa virzībai pa dzemdību ceļiem.

Atpūta sevī ietver gan atcerēties padzerties, uzkost, gan pozīcijas maiņa GUĻUS uz sāniem. Bieži sievietēm nav ērti gulēt uz muguras, tādēļ iesaku to darīt uz sāniem, starp kājām novietojot vairākus spilvenus (mājās) vai zemesrieksta formas bumbu stacionārā. 


Piedevām censties kājas novietot iespējami taisnā līnijā ar ķermeni un saliktās kājas ceļos novietojas vairāk aiz sievietes ķermeņa. Šo pozīciju literatūra mēdz dēvēt parjātnieces pozu. Vēl vairāk šai pozai piešķirs vērtību, ja kāds no aizmugures sievieti nedaudz šūpinās, uzliekot roku uz sievietes gurna.


Šādā sānu pozīcijā sieviete var atrasties, gan pierakstot mazuļa sirds toņus (stacionārā), gan nedaudz atpūšoties. Piebildīšu, ka šī ir labākā (manuprāt) poza, ja sieviete ir izvēlējusies epidurālo anestēziju un kājās stāvēt nav droši. Tā vienlaikus ir gan pasīva, gan pietiekami aktīva poza.


 

Bieža dzemdību poza ir tā, kur sieviete izvēlas stāvēt un balstīties pret sev ērtu virsmu, piemēram, virtuves virsmu, palodzi vai partnera pleciem. 


Būtiski ir arī partnerim piedomāt par sevi un ieņemt iespējami ergonomisku pozīciju, lai varētu droši atbalstīt dzemdētāju tik ilgi, cik tai nepieciešams. Starp konrakcijām jāatpūšas arī partnerim.



Stāvot kājās, ieteicams vienu kāju uzcelt uz krēsla, pēc laika tās mainīt. Protams, stāvot kājās, sieviete turpina kustēties gurnos, tos apļojot, veidojot astoņnieku, vai uz priekšu atpakaļ.




 

Sēdēt uz bumbas, kustoties uz priekšu un atpakaļ, apļojot gurnus. Tuvojoties pilnam dzemdes kakla atvērumam, sieviete ir nogurusi un šķiet, ka spēki tūlīt beigsies, sēdēt var arī uz tualetes poda. Kājas izvērstas, ja pieejami jogas nodarbībās lietojamie ķieģelīši, tos novieto zem sievietes pēdām, lai paceltu ceļgalus. Pozīcijā var sēdēt arī otrādi, balsoties pret tualetes ūdens krātuves kasti, to apklājot ar dvieli vai segu, lai patīkamāk balstīties.


 


Tupus uz CEĻIEM

Šajā pozā ķermeņa augšdaļa ir taisna un rokas  varam balstīt pret krēslu, gultas malu, partneri, bumbu, sēdēt taisni, kā arī atrast sev ērtāko pozu, lai balstītu muguru. Atceramies par kustībām. Ķermeņa augšadaļu – uz priekšu un atpakaļ, sāniem. 


 

ČETRRĀPUS 

Viens no populārākajiem veidiem, kā izdzīvot dzemdību sāpes. Poza, kur sieviete balstās uz ceļgaliem un savām plaukstām vai elkoņiem. Šajā pozā arī ir ērti kustināt gurnus, tos apļot, šūpoties uz priekšu atpakaļ, uz sāniem. Sāpju laikā esot četrrāpus,  ceļgali novietoti tuvu, vērsti uz iekšu, tie saskaras, sāpēm aizejot, sieviete apsēžas uz papēžiem un ceļgalus atver. Gana daudz kustību, lai palīdzētu mazulim virzīties. Atrodoties četrrāpus pozīcijā, iespējams vienu kāju novietot uz pēdas, otra paliek četrrāpus pozīcijā, tādējādi radot mazulim papildu vietu iegurnī. Pēc laika kājas maina.


Tupus poza ir ļoti palīdzoša, taču pavisam noteikti sievietei ilgstoša tupēšana ir jāapgūst savlaicīgi, jo tas nav viegli. 

Tupēšana ar izvērstiem ceļgaliem uz pilnas pēdas. Rokas var balstīt pret grīdu, var tās sadot un ar elkoņiem balstīties, vērt vairāk vaļā augšstilbus. Rokās var sadoties ar savu partneri, kurš stāv pretim. Partneri var aizstāt rebozo lakatu vai cits garu audumu, kurš droši nostiprināts, piemēram, ievērts starp durvīm vai piekarināts pie griestiem. Sāpju laikā ieteicams kustēties uz sāniem. Poza ļoti produktīva, taču, kā jau minēju, tai īpaši jāgatavo ķermenis, lai kājas netirptu.


Lai top!

 




 



Commentaires


bottom of page