top of page

Tu neesi viena – cik bieži pāri piedzīvo apaugļošanās problēmas

Anete Polanska (Vecmāte, galvenā māsa Northway klīnika)

Atbalsta grupa IVF māmiņām te: ZOOM


Mūsdienās sievietes izvēlas dzemdēt vēlākā dzīves posmā. Viņas gribnostiprināt karjeru, apceļot pasauli vai vienkārši nevar atrast partneri, ar kuru plānot ģimeni. Kad sievietes dzemdēlielākā vecumā, viņas nereti saskaras ar reproduktīvās sistēmas problēmām, kas veicina vispārējuzemāku dzimstības līmeni visā pasaulē. Arvien vairāk attīstīto valstu mātes vidējais vecums pārsniedz 30 gadus.


Kad pāris sāk plānot grūtniecību, 50 % tā iestājas pirmo 3 mēnešu laikā, 80 % tā iestājas pirmo 6 mēnešu laikā un 90 % tā iestājas gada laikā. 

Neauglība ir vīriešu un sieviešu reproduktīvāssistēmas slimība, kad grūtniecība neiestājās 12 mēnešu laikā vai ilgāk, regulāri dzīvojot dzimumdzīvi bez kontracepcijas (sievietēm pēc 35 gadu vecuma šis slieksnis ir noteikts 6 mēneši).





Viens no sešiem pāriem (vidēji 17,5 %) visā pasaulē vismaz vienu reizi reproduktīvās dzīves laikā saskaras ar kādu neauglības problēmu. Tiek lēsts, ka pašreizējā neauglības izplatība, kas ilgst vismaz 12 mēnešus, skar 8‒12 % sieviešu vecumā no 20 līdz 44 gadiem visā pasaulē. 


Visāpasaulē neauglība skar 48 miljonus pāru, savukārt Eiropas Savienībā neauglība skar 25 miljonus pāru.


Nacionālā veselības dienetsa (NVD) dati liecina, ka neauglības pieaugums Latvijā ir novērojams gan sievietēm, gan vīriešiem. 2022. gadā NVD datubāzē reģistrētais pacientu skaitsar diagnozi "Sieviešu neauglība" bija 8'238, savukārt ar diagnozi "Vīriešu neauglība" bija 468.


NVD datus varētu nepareizi interpretēt, ka Latvijā sievietēm 20 reižu biežāk ir neauglība nekā vīriešiem, tomēr tā nav. NVD ir pieejami dati tikai par to, ko ārstniecības iestādes ievada sistēmā, – bieži vien visi neauglības veidi tiek reģistrēti kā sieviešu neauglība, tomēr patiesais neauglības veidu sadalījumsir apmēram šāds: 30 % ir sievietes neauglība, 30 % ir vīrieša neauglība, 20 % ir pāra neauglība (problēmas abiem), 10 % ir psiholoģiska neauglība un 10 % ir neizskaidrota neauglība.


Apaugļošanās problēma mūsdienu pasaulē ir aktuāla, tomēr tā netiek pietiekami atspoguļota sabiedrībā, tāpēc bieži vien pāriem, kas ar to saskaras, var šķist, ka viņi ir vieni šajā situācijā. 

Tomēr es gribētu iedrošināt nekaunēties par to un meklēt nepieciešamo palīdzību, jo, kā jebkura veselības problēma, arī auglības samazināšanās ir risināma. Ja jums neiestājas grūtniecība 6‒12 mēnešu laikā, aicinu aprunāties ar savu ginekologu, kurš, nepieciešamības gadījumā, nosūtīs pie reproduktologa (neauglības ārstēšanas speciālista).



 

Avoti:

1. Kushnir VA, Smith GD., Adshi EY. The Future of IVF: The New Normal in Human

Reproduction. Reproductive Sciences. 2022;29:849-856. Pieejams:

2. Martinelli L, Busatta L, Galvagni L, Piciocchi C. Social egg freezing: a reproductive

chance or smoke and mirrors? Croatian Medical Journal. 2015;56(4):387-391. Pieejams:

3.  European Society of Human Reproduction and Embryology. ART fact sheet. 11.2023.

4.  World Health Organization. 1 in 6 people globally affected by infertility: WHO.

04.04.2023. Pieejams: t.ly/vZ7mM

5.  European Society of Human Reproduction and Embryology. Factsheet on infertility –

prevalence, treatment and fertility decline in Europe. 07.2021. Pieejams:

6.  Slimību profilakses un kontroles centrs. Neauglība. 13.03.2024. Pieejams:

7.  Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas Reproduktologu un embriologu

sekcija. Neauglības diagnostika un ārstēšana. Klīniskās vadlīnijas. 2012. Pieejams:

8.  Latvijas Republikas Ministru kabinets. Ministru kabineta noteikumi Nr.1176 " Cilvēka

audu un šūnu izmantošanas kārtība". 12.11.2013. Pieejams: t.ly/zH4qZ



コメント


bottom of page